Gniazdo dla bocianówW nawiązaniu do tematyki dotyczącej bocianów zamieszczonej w gazecie informujemy, że w Technikum nr14 w Katowicach-Janowie od dawna przerabiany jest temat ekologia.
Na rozległym terenie wokół szkoły społeczność uczniowska sadzi i pielęgnuję drzewa i krzewy zdobne.
Szczególną uwagę skupiamy na ptakach. W tym roku szkolnym umieściliśmy na drzewach budki lęgowe.
Interesujemy się również tak pięknym ptakiem jak bocian. Od pewnego czasu daje się je zauważyć w rejonie Janowa.
Zaistniała sytuacja zainspirowała nas do stworzenia warunków dla ich osiedlenia przy szkole. W tym celu postanowiliśmy dla ich zachęty, umieścić jedno gniazdo na drzewie.
Jego konstrukcję metalową i wykładkę wykonała młodzież w ramach zajęć praktycznych, natomiast połączenia spawane wykonała firma Gabrypol.
Nadmieniamy, że wykładka jest tak precyzyjnie wykonana, że same bociany mogą tu nie zauważyć działalności człowieka.
Dla ich zwabienia zastosowaliśmy dodatkowo biały oprysk obrzeży gniazda. Jeżeli w bliskiej przyszłości bociany zadomowią się w naszym gnieździe to wykonamy kolejne.
Piękno tych ptaków budzi fascynację i podziw. Każdej wiosny ich powrót do naszego kraju, a tym bardziej do rodzinnego gniazda traktowany jest jak zwiastun budzącej się przyrody.
Być może i nasze stanie się miejscem ich stałego powrotu, a janowska czternastka czeka.
Nie obeszło się jednak bez problemów natury technicznej przy instalacji znacznych rozmiarów gniazda na wysokości kilkunastu metrów.
Doradzono nam aby zwrócić się o pomoc do firmy energetycznej Vattenfall, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Na naszą prośbę firma ta odpowiedziała negatywnie.
Ostatecznie pomocy technicznej udzielił nam jeden z sąsiednich zakładów dając zwyżkę i firma Trans-Jan, która dała dźwig.
Obie firmy wykonały zadanie precyzyjnie i nie odpłatnie. Za okazaną życzliwość dziękujemy.

Uczniowie i nauczyciele

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Gniazdo dla bocianów

Powrót do strony głównej